Czy wiesz czego potrzebuje twój organizm, by prowadzić energiczny i zdrowy styl życia?
    Zdrowie
Czy wiesz czego potrzebuje twój organizm, by prowadzić energiczny i zdrowy styl życia?

5 sposobów jak zadbać o energię i zdrowie.

 

Każdy z nas jest inny i za każdym razem, gdy jemy, uruchamiamy nasze hormonalne domino, które wpływa na ciało, umysł i emocje. Albo my będziemy je kontrolować, albo ono nas przez następnych kilka godzin.

Oznacza to na przykład pokonanie chęci dłuższej porannej drzemki, by mieć czas na zjedzenie porządnego śniadania i unormowania liczby posiłków w ciągu dnia. To także przegryzanie warzyw czy orzechów zamiast ziemniaczanych chipsów.

 

Chcesz zmienić swoje nawyki na zdrowsze?

 

To wiedz, że samo chcieć nie wystarczy, bo zmiana jest procesem rozłożonym w czasie, a nie jednorazowym aktem zachowania. To nie jest kwestia postanowienia sobie, że od jutra nie będę piła coli czy jadła słodyczy, bo w chwili zmęczenia możesz przestać kontrolować swoje zachowanie i zwycięży dotychczasowy nawyk.

Na początku motywacja jest duża. Będzie jednak zmieniać się w czasie. Raz będzie większa, raz mniejsza. Pojawią się ambiwalentne odczucia, z którymi trzeba będzie się uporać. Przygotuj się do zmiany - poznaj siebie. Zauważ jakie bodźce generują u Ciebie chęć jedzenia i zacznij je kontrolować.

Są takie osoby, które jedzą dopóki jedzenie jest pod ręką, a dla innych wyzwalaczem będzie czas. O ósmej śniadanie, o trzynastej obiad, o dziewiętnastej kolacja.

W naszych głowach przez lata wykształciły się pewne schematy, automatyczne zachowania, których nie da się wytrzeć gumką. Muszą być zastąpione nowymi zachowaniami.

Potrzebna jest wiedza w jaki sposób wprowadzić zmianę, aby dyskomfort z nią związany był jak najmniejszy. Im większy będziemy odczuwać dyskomfort, tym większe będzie prawdopodobieństwo, że zaprzestaniemy działań, które mają pomóc we wprowadzeniu zmiany.

Gdy wprowadzamy drobne zmiany o umiarkowanym poziomie trudności, to na przestrzeni czasu nauczymy się radzić sobie z dyskomfortem, nieprzyjemnością i zyskujemy poczucie większej skuteczności. Nikt nie rodzi się doskonały. Zawsze na początku zdarzają się potknięcia i porażki alt to dzięki nim uczymy się być lepsi. Pomocny może być dzienniczek uważności, który ułatwi znalezienie zależności między jedzeniem a naszym zachowaniem.

Często zapominamy, że nasze ciało to bardzo skomplikowany mechanizm, składający się z bardzo wielu procesów. Żeby przebiegały prawidło, żebyśmy czuli się naenergetyzowani, zadowoleni, radzili sobie z wyzwaniami musimy zadbać o niego na bardzo wiele sposobów.

Zacznij od kilku podstawowych kroków:

 

1. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia!

 

Śniadanie nastawia silnik twojego organizmu na wysokie obroty po nocnym odpoczynku, podsyca metabolizm i polepsza nastrój na cały dzień. Dostarcza pierwszych najważniejszych składników odżywczych, które decydują o tym, czy twój dzień będzie pełen energii czy monotonny. Pod warunkiem, że nie jest przeładowane węglowodanami, które powodują duże wyrzuty cukru i insuliny. Po węglowodanowym śniadaniu, zamiast mieć energię będziemy mieć ochotę na podjadanie i będziemy doświadczać popołudniowych spadków energetycznych.

Rano, kiedy się budzimy żołądek jest już pusty, a energia dostarczona z pokarmem została zużyta w nocy na procesy naprawcze. Jeżeli nie zjemy dobrego śniadania organizm zaczynie czerpać siłę z własnych rezerw, ale nie z tkanki tłuszczowej. W pierwszej kolejności zostaną uruchomione rezerwy z własnego białka, czyli mięśni. Dlatego typowa owsianka, jaglanka czy kanapka z plasterkiem pomidora nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Jakie produkty jeść na śniadanie?

Ważne jest, by zacząć dzień od witalnego połączenia dobrej jakości białka i warzyw, najlepiej w ciągu pierwszej godziny po obudzeniu.

Taka kombinacja jest bardzo pomocna w utrzymaniu dobrej energii przez cały dzień oraz w procesie wymiany tkanki tłuszczowej na tkankę mięśniową. Spowalniania wydzielania glukozy do krwi i stabilizuje poziomu insuliny. Stopniowe uwalnianie glukozy do krwi jest bardzo ważne dla zachowania równowagi hormonalnej. Zmniejsza ryzyko objadania się. Skoki poziomu cukru we krwi stymulują trzustkę do wydzielania insuliny w celu pozbycia się nadwyżki cukru i mogą być odpowiedzialne za nadmierne objadanie się, insulinooporność i cukrzycę typu 2.

 

 2. Jedz warzywa w każdym posiłku.

 

Ich właściwości są nieocenione i nikt nie ma wątpliwości, że są zdrowe. Im więcej warzyw pojawi się na talerzu tym lepiej. Zawierają witaminy, minerały, przeciwutleniacze i błonnik. Dbają o równowagę kwasowo-zasadową, która jest podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu.

We krwi potrzebne jest co najmniej dwadzieścia razy więcej zasad, aby zobojętnić daną ilość kwasów, dlatego należy spożywać dużo więcej produktów zasadowych niż kwasowych. Zrównoważona dieta powinna składać się w 80% z produktów zasadotwórczych, a tylko w 20% z kwasotwórczych. Do najbardziej zasadotwórczych należą: jarmuż, szpinak, brokuły i awokado. Najbardziej zakwaszające jest białko zwierzęce i cukier. Wymieniając cukier mam na myśli nie tylko ten sypany, ale ukryty np. w chlebie czy makaronach.

Zbyt duża ilość kwasu w organizmie pozbawia krew tlenu, a bez tlenu przemiana materii ulega spowolnieniu, powodując przyrost wagi, ospałość i co gorsza, fermentację pożywienia oraz rozwój niekorzystnej flory bakteryjnej. W ostatnich kilku latach pojawiło się mnóstwo prac naukowych udowadniających ogromną zależność miedzy naszymi jelitami a mózgiem. Mówi się nawet: jelita to nasz drugi mózg! Źle pracujące jelita, to również gorsze przyswajanie składników odżywczych, a bez ich wystarczającej ilości nie możemy utrzymać odpowiedniego pH krwi i tkanek, budować i regenerować ciała oraz produkować energii.

 

3. Zadbaj o źródło wartościowego białka do każdego głównego posiłku.

 

Białko jest jednym z niezbędnych składników odżywczych i świetnie syci. Pozwala odbudować zużyte komórki i reguluje wiele procesów życiowych. Dodatek białka do posiłku sprawi, że szybciej i na dłużej się najemy.

Wartościowe białko znajdziesz w jajkach, drobiu, rybach, roślinach strączkowych, orzechach, pestkach, nabiale, w zielonych warzywach i produktach pełnoziarnistych.

 

4. Pij wodę!

 

Odwodnienie jest przyczyną wielu dolegliwości, jak na przykład senności czy bólu głowy. Brak wody powoduje również gromadzenie się w organizmie toksyn, które mogą powodować choroby. Ważne jest, by pić co najmniej taką ilość wody, która pozwoli na uzupełnienie płynów zużytych przez organizm w ciągu dnia. Przynajmniej raz dziennie mocz powinien być przezroczysty. Przekonaj się, jaką poprawę samopoczucia możesz uzyskać przez właściwe nawodnienie organizmu.

 

5. Zmień swoje pojęcie o przekąskach.

 

Przekąska to też posiłek. Wszystko, co zjemy, nawet w niewielkiej ilości uruchamia całą kaskadę reakcji, dlatego pamiętaj, aby dodać je do ogólnej liczby posiłków. Jeśli nie musisz, nie podjadaj. Przekąski, nawet zdrowe, ale w nienormowanej ilości przyczynią się do problemów z wagą.

Nie trzymaj w domu ani samochodzie słodyczy, chipsów, słodkich i gazowanych napojów. Zamień je na orzechy, nasiona, paluszki z marchwi, kalarepy, strąki grochu, owoce jagodowe, świeżo wyciśnięte soki warzywne.

Ciesz się ich smakiem….

Udostępnij ten post :